مرکز شبه خانواده شبانه­ روزی
ویژه پسران دارای نارسایی هوشی رشدی بالای ۱۴ سال

تحت نظارت بهزیستی استان البرز

بخش کاردرمانی و توانبخشی

شامل: آموزش مهارتهای زندگی در حد توان و میزان یادگیری پسران، ایجاد و توسعه مهارتهای درکی، حرکتی و عملکرد یکپارچگی حس

بخش حرفه آموزی و آموزش

حرفه آموزی و آموزش ویژه پسران دارای نارسایی هوشی رشدی  بالای ۱۴ سال

نگهداری شبانه روزی از کم توانان ذهنی

مرکز رادمهر یکی از با سابقه ترین مراکز در حوزه ی توانبخشی در استان البرز است که به شکل خانه های کوچک فعالیت میکند

در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ پس از حدود یکسال پیگیری اداری و صدور موافقت نامه ی اصولی جهت تأسیس مرکز توانبخشی رادمهر  تلاشی سخت و شبانه روزی توسط آقای  مهدی مومنی مقدم و سرکار خانم فاطمه هاشمی در جهت مناسب سازی و تجهیز مرکز مربوطه صورت پذیرفت

آموزش مهارتهای زندگی
توسعه مهارتهای درکی

ناگفته پیداست که این نوع فعالیت بسیار حساس و از جمله مشاغل با مسئولیت پذیری بسیار بالاست که علاوه بر توان فردی ، به صبر ، استقامت ، عشق ، ایمان ، امید ، توکل و … نیازمند است . بالطبع هدف از تأسیس این مرکز تنها خدمت به خلق کم توانی  بود که در تمامی زمینه ی استقلال فردی . کسب مهارت های فردی و اجتماعی . کسب مهارت های مختلف زندگی  . استفاده از موقعیت های رشدی متناسب با توانمندی ها و استعداد های درونی ( هنری . ورزشی  و … ) . اشتغال . ترخیص و حتی ازدواج نیاز به همراهی و همیاری داشتند و البته ناگفنه پیداست که فراموش کردن سختی های  این کار ممکن نیست مگر عشق به این فرشتگان و تلاش برای آنکه شاید به واسطه دعای خیر آنان مسیر ها را برایشان آسان تر و هموار تر سازیم . در حال حاضر تنها مرکز شبه خانواده شبانه روزی ویژه پسران دارای نارسایی هوشی بالای ۱۴ سال در منطقه استان البرز این مرکز بوده که در حال خدمت به جامعه کم توانان از نوع مرزی و آموزش پذیر است .

هدیه ای از آسمان

پس از دریافت پروانه فعالیت ، طبق هماهنگی به عمل آمده با سازمان بهزیستی مقرر شد تا پسران بالای ۱۴ سال یکی از مراکز واقع در تهران که عمدتا سابقه نگهداری در شیر خوارگاه را نیز داشتند به این مرکز منتقل گردند . در ابتدا پذیرش این مساله کمی استرس آور بود به همین جهت هماهنگ شد تا از نزدیک فرزندان فوق را ببینیم ، این دیدار شوق و مهری بس بی نظیر را در دلمان به وجود آورد چون در این دیدار متوجه شدیم که خداوند فرصتی را مهیا کرده تا علاوه بر تحقق آرزوهایمان لیاقت های خود را به درگاه الهی نیز به اثبات برسانیم و این به راستی چیزی نبود جز انتخاب الهی . در حقیقت این خداوند بود که انتخاب کرده بود تا پذیرای میهمانانی خاص باشیم ، میهمانانی که یک وجه مشترک هم داشتند و آن اینکه همگی علاوه بر کم توانی ذهنی و جسمی . مجهول الهویه و فاقد سرپرست بودند، فرزندانی که از بزرگ ترین نعمت دنیا یعنی دستان پر مهر و محبت پدر و مادر محروم شده بودند . اگرچه این امر تقدیر الهی برای آنان بود اما افتخاری بس عظیم برای این مرکز بود تا میزبان میهمانان خدا باشد. پس به ذات مقدس الهی توکل کردیم ، آستین ها را بالا زدیم و پذیرای آنان شدیم و ایمان داریم که دستان خدا در تمامی این مسیر ما را تنها نخواهد گذاشت.

A4

در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ پس از حدود یکسال پیگیری اداری و صدور موافقت نامه ی اصولی جهت تأسیس مرکز توانبخشی رادمهر  تلاشی سخت و شبانه روزی توسط آقای  مهدی مومنی مقدم و سرکار خانم فاطمه هاشمی در جهت مناسب سازی و تجهیز مرکز مربوطه صورت پذیرفت

طرح توسعه ی مرکز

با توجه به کسب تجربیاتی که طی چندین سال خدمت به فرزندان کم توان به وجود آمده و با توجه به نیاز جامعه در خصوص داشتن مراکزی با استاندارهای روز دنیا در جهت ارائه خدمات با کیفیت به این فررزندان لذا تیم اجرایی مرکز رادمهر به لطف و عنایت خدا توانست زمینی با متراژ ۱۴۰۰ متر را خریداری نماید .
به مین منظور این مرکز در نظر دارد تا با برنامه ریزی و کسب مجوز های لازم و البته تامین بودجه ی اولیه نسبت به ساخت فضایی کاملا مناسب شامل اتاق خواب ، اتاق نشیمن ، سالن غذاخوری ، نمازخانه ، اتاق بازی و ورزش ، سالن ملاقات . سالن اجتماعات . اتاق فیلم . کتابخانه ، فضای سبز مناسب و …. برای این فرزندان اقدام نماید.
البته با توجه به اینکه عمده ترین نیاز فعلی فرزندان اشتغال مفید میباشد در طرح توسعه مرکز علاوه بر ساختمان طرح ساخت کارگاه تولیدی نیز در نظر گرفته شده است .
لذا به دلیل کمبود منابع مالی نیازمند همیاری و مساعدت همیاران و خیرین نیکوکار می باشد . بدیهی است با استناد به این مهم و برنامه ریزی دقیق و مناسب می توان چشم اندازی به شرح ذیل را برای آینده طرح توسعه ی مرکز در نظر داشت :
۱ . آماده کردن شرایط و مقدمات لازم نسبت به بالا بردن سطح آرامش روحی و توان فیزیکی فرزندان با برگزاری دوره های منظم تمرینات ورزشی و اردوهای تفریحی ، شرکت در مسابقات داخلی و حتی برون مرزی . هماهنگی با مدیران سایر مراکز جهت استفاده از تجربیات توانبخشی ، هماهنگی با اداره بهزیستی جهت بالابردن سطح علمی پرسنل جهت ارتقاء سطح کیفی و تخصصی و همچنین برگزاری اردوها و کلاس¬های آموزشی و فرهنگی درجهت تقویت رفتارهای فردی و اجتماعی توانخواهان
۲ . استفاده از توان مردم و خیرین به لحاظ فنی ، تخصصی ، علمی و … در جهت ارتقاء سطح کیفی مرکز
۳ . فعالــــیت در خصوص راه اندازی کارگاه های حمایتی به منظور اشتغال و خودکفایی فرزندان در مسیر استقلال فردی ، کسب پس انداز ، خرید مسکن و در نهایت ترخیص
۴ . تلاش به جهت تسریع در خرید زمین ، ساخت و تجهیز مرکزی متناسب با رعایت تمامی اصول و استانداردهای لازم به جهت رفاه و آرامش بیشتر توانخواهان.
۵ . محوطه سازی و به وجود آوردن فضای سبز مناسب حتی کوچک به منظور استراحت و بازی فرزندان و حتی خانواده های محترم
۶ . به روز کردن سیستم اداری ، خدماتی و آموزشی و نزدیک کردن آن به استاندارهای جهانی و حتی ارتباط با مراکز نگهداری و آموزشی افراد دارای نارسایی ذهنی خارج از کشور جهت استفاده از تخصص و تجربه آنان.
۷ . تجهیز مرکز به امکانات پزشکی از جمله دستگاه های مختلف ماساژ ، فیزیوتراپی و … جهت بهبود وضعیت جسمی حرکتی توانخواهان با معلولیت جسمی حرکتی
۸ . تاسیس مرکز با اهداف فوق برای گروه سنی زیر ۱۴ سال
و ………………